لطفا صبر کنید

آموزش افترافکت ( فارسی )

آژانس دیجیتال مارکتینگ پلاسینگ آمادگی دارد که انواع موشن گرافیک با کیفیت و قیمت رقابتی را برای رشد کسب و کار شما تولید کند. نرم افزار افتر افکت در سال ۱۹۹۳ در آمریکا رونمایی شد. اگرچه شرکت هنر و فناوری آمریکا نخستین عرضه کننده آن بود اما کمپانی بزرگ ادوب (Adobe) در سال ۱۹۹۴ با خرید امتیاز این نرم افزار شگفت انگیز و ارائه با نام تجاری افتر افکت ۳ توانست سر و صدای زیادی در بازار ایجاد کند. در این مطلب از سایت دیجیتال مارکتینگ پلاسینگ قصد داریم که نکات مهمی در آموزش با آموزش نرم افزار افترافکت فارسی کاربردی به شما ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

اشاره اجمالی به کاربردهای افترافکت

افترافکت نرم افزار بسیار شاخص و منحصر به فردی است که علاوه بر ویرایش فیلم توانسته در بسیاری از صحنه های گرافیکی نیز نقش تاثیر گذاری را ایفا کند. از دیگر کاربرد های این نرم افزار می توان به ساخت صحنه های حرکت گرافیک، جلوه های ویژه و ترکیب صحنه ها اشاره کرد. همچنین وجود ابزار های متنوع و قدرتمند آن سبب شده که در اغلب ویدئو کلیپ ها و تیزر تبلیغاتی نیز به عنوان یک رکن اصلی جای داشته باشد.

اگرچه نرم افزار افترافکت را بیشتر به عنوان یک نرم افزار دو بعدی می شناسند اما در جدید ترین ورژن ها که اغلب توسط کمپانی های بزرگی همچون  Video Copilot تولید و عرضه می شوند با رونمایی از پلاگینی نظیر Element 3d نیز می توان شاهد وارد کردن مدل های سه بعدی به این نرم افزار بود.

از دیگر قابلیت های شاخص افترافکت وجود ابزار هایی است که به طراح کمک می کند بتواند نوشته های دو بعدی را به صورت بسیار هنرمندانه به شکل سه بعدی رونمایی کند.

اگر با چالش ورود لایه های مختلف به نرم افزار مواجه هستید، افتر افکت می تواند کار شما را راحت کند. کم نیستند طراحانی که از طریق این نرم افزار شگفت انگیز لایه های دو بعدی از نرم افزار فتوشاپ را برای فرآیند سه بعدی کردن به کار می گیرند.

با توجه به کاربرد زیاد افتر افکت و سهولت کاربری منحصر به فرد آن استقبال از این نرم افزار به شدت بالاست. بی جهت نیست که کمپانی ادوب نیز همواره برای راحتی کاربران حرفه ای سعی می کند با رونمایی از جدید ترین ورژن ها بر محبوبیت آن بیفزاید.

در سال ۲۰۱۹ نیز جدید ترین ورژن آن رونمایی شد که توانست حتی نظر افرادی که فقط با نرم افزار های فتوشاپ و پریمر کار کرده بودند را نیز جلب کند.

افترافکت فارسی

استفاده آسان از افترافکت

از شاخص ترین ویژگی های افترافکت که سبب یادگیری ساده آن شده وجود تعداد زیادی پلاگین است که پس از نصب می توان آن ها را دید.  معمولا انتخاب ابزار های افترافکت به راحتی صورت می گیرد البته برخی از آن ها نیز را باید در منو های مختلف جستجو کنید. برای آشنایی شما عزیزان با ابزارهای افترافکت در ادامه به منو های این نرم افزار کاربردی از چپ به راست گریزی زده شده است.

استاپ موشن چیست ؟
بیشتر بخوانید

آموزش افترافکت و منو های آن از چپ به راست

  • منوی :File در این منو همان ابزار هایی را می توانید ببینید که در سایر نرم افزار ها نیز وجود دارند از جمله ذخیره فایل، وارد کردن سایر فایل های صوتی و تصویری و… علاوه بر اینکه امکان خروجی گرفتن از پروژه برای سایر نرم افزار ها نیز وجود دارد.
  • منوی :Edit اگر قصد استفاده از ابزار های ویرایشی از جمله کپی و حذف لایه های تنظیمات پیشرفته دارید باید این منو را باز کنید.
  • منویComposition : زمانی که به ترکیب بندی لایه ها برای اجرای پروژه نیاز دارید باید این منو را باز کنید.
  • منویLayer : کاربرد این بخش زمانی است که نیاز است از طریق پلاگین ها و ابزار های متنوع آن بخواهید لایه های مختلفی را بسازید.
  • منویEffects : علاوه بر مشاهده نصب پلاگین و استفاده از آن ها در زمان اجرا نیز باید منوی افکت را باز کنید.
  • منویAnimation : از قابلیت های این منو می توان به حرکت لایه ها برای تبدیل اجسام به انیمیت اشاره کرد علاوه بر آن که در زمان ذخیره و ویرایش نیز این بخش کاربرد زیادی دارد.
  • منوی View: در مواردی که نیاز به استفاده از قابلیت های دور از دسترس است مانند شطرنجی شدن محیط این منو کمک کننده است.
  • منوی Windows: باتوجه به اینکه در افترافکت فارسی هر قسمت درون یک پنجره جای گرفته است برای نمایش و استفاده از آن ها می توانید از این منو استفاده کنید.
  • منوی Help: در این نرم افزار نیز مانند دیگر نرم افزار ها در صورت نیاز به یادگیری و حل مشکلات احتمالی می توانید از آموزشاتی که به زبان انگلیسی در این بخش وجود دارند، استفاده کنید.

ساخت Composition در افترافکت فارسی

زمانی می توانید شاهد یک پروژه کامل در افترافکت فارسی باشید که آن را ذخیره کنید. Composition در افتر افکت کمک می کند که علاوه بر امکان ساخت لایه های مختلف بتوانید دیگر لایه ها نیز به پروژه بیفزایید.

برای ساخت Composition گزینه NEW باید از منوی Composition انتخاب کرد. همچنین زدن همزمان کلید میانبر Ctrl +N  نیز همین کار را انجام می دهد.

تنظیمات ساخت Composition همزمان با زدن این کلید قابل مشاهده است. زمانی می توانید در پنجره Composition ویدئو را ببینید که آن را پس از کشیدن رها کنید.

افترافکت فارسی

تنظیمات Composition

۱-Preset : در افترافکت فارسی نیاز به انتخاب برخی تنظیمات است تا بتوان اندازه مربوط به تلویزیون و سینما را به شکل متناسب شاهد بود که در اینجا بر روی ۷۲۰
HDV / HDTV گذاشته شده است.

نکات مهم در موشن گرافیک
بیشتر بخوانید

۲- Width: این گزینه برای مشخص کردن سایز عرض تصویر به کار می رود که قرار دادن Preset بر روی ۱۲۸۰ انتخاب شایسته ایست.

۳- Height: برای انتخاب اندازه ارتفاع به کار می رود که در اینجا ۷۲۰ مبنا قرار گرفته است.

۴- Frame Rate: این فاکتور تعداد فریم های فیلم را مشخص می کند تا بتوان از این طریق از این که هر ثانیه از فیلم شامل چندین عکس است مطلع شد به طور مثال اگر فیلم از ۳۵ فریم تشکیل شده باشد بیانگر این است که در هر ثانیه از فیلم ۳۵ عکس قرار گرفته اند. فریم ها از جمله نکات بسیار حائز اهمیت هستند که سعی کنید آموزش آن را جدی بگیرید.

۵- Resolution: کیفیت دید نسبت به تصویر از این طریق شناسایی می شود و باید بدانید که هیچ ارتباطی با خروجی نهایی پروژه ندارد. معمولا بالاترین کیفیت را با Full نشان می دهند.

۶- Start Timecode: معمولا از روی صفر شروع می شود که بیانگر زمان آغاز Composition است در حقیقت برای این به کار می رود که بتوان فهمید Composition را باید از چه ثانیه ای آغاز کرد.

۷- Duration: اندازه زمان Composition پروژه از این طریق مشخص می شود.

۸- Background Color: برای مشاهده لایه ها باید رنگ Composition به درستی انتخاب شود اگرچه هیچ ارتباطی با ذخیره نهایی ندارد اما در غیر این صورت مشاهده بک گراند سیاه دور از انتظار نیست فراموش نکنید که در هر پروژه این امکان فراهم است که متناسب با شرایط تعداد وسیع Composition نیز مشاهده کرد.

۹- تنظیمات پنجره Composition: در نمایش پنجره Composition می توان با استفاده از گزینه های مختلف شاهد کیفیت عالی و یا معمولی بود.

۱۰- Region Of Interface: در مواقعی که فقط نیاز است بخشی از یک تصویر را در پروژه که اغلب سنگین نیز هستند ویرایش کرد، این ابزار بسیار کمک کننده است.

۱۱-  :Toggle Transparency Gridدر صورتی که پس از برش لایه، بک گراند مدنظر مشاهده نشود از این طریق می توان مشکل برطرف کرد.

۱۲- View Popup: این پنجره کمک می کند که در محیط سه بعدی تنظیم دقیق لایه صورت بگیرد و در صورتی که مایلید لایه ها را ببینید این گزینه کمک کننده است.

۱۳- Select View Layout: اگر در محیط مایلید نماهای متفاوتی همچون از طیف بالا و یا چپ را ببینید این گزینه کمک کننده است.‌

۱۴- گزینه ای برای نورانی تر کردن محیط کامپوزیشن: در مواردی که یک فوتیج به علت فیلمبرداری در شب در نمایش جزئیات باعث گمراهی طراح شود از این طریق می توان به روشن کردن آن پرداخت.

No Comments

پیام بگذارید

سوالی دارید ؟

021-71053977

تلگرامواتساپ
021-71053977 مشاوره رایگان