لطفا صبر کنید

تایپوگرافی چیست ؟

در این مقاله قصد داریم درباره موضوع تایپوگرافی که یک مسئله و چالش مهم برای کسب کارهای نوپا هست صحبت کنیم . اگر شما با کسب کار و کارآفرینی سرو کار دارید و یا به فکر طراحی سایت خودت هستید و میخواهید تبدیل به یک استارت آپ شوید ، مطمئنا با چالش بزرگ انتخاب برند خود برخورده اید و این برند نیاز به لوگو و طراحی اسم خود دارد .

تایپوگرافی :

تعریف ساده تایپوگرافی درآمیخته شدن هنر و فن حروف چینی برای نمایش متن یا اسم را می گویند ولی تایپوگرافی در لغت نامه ها تعاریف مختلفی دارد :

  1. تاپیوگرافی هنرپرداز متن برای رسانه ها و موضوعات چاپی
  2. تایپوگرافی به آن معنا است که از انتخاب و طرح ریزی تایپ برای چاپ
  3. تایپوگرافی هنرچیدمان تایپ برای رسیدن به یک زبان تصویری است .

تعریف لامل تر این واژه را می توان گفت تاپوگرافی هنری است که طراح تلاش می کند با تغییر عناصر متن مثل اندازه ، فاصله حروف ، شکل حروف ، فاصله خطوط ، پاراگراف بندی و مواردی از این از این دست به وجود می آورد . تایپیوگرافی در طیف هنری فراوانی برای خود جا باز کرده است ، طراحی لوگو ، طراحی پوستر ، طراح مالتی مدیا و ….. .

بعضی ها خطاطی را باتایپوگرافی اشتباه می گیرند ، اما می توان از خطاطی الهام گرفت برای تایپوگرافی .

مثلا تایپوگرافی در طراحی پوستر تبلیغاتی یا اجتماعی و همایش و حتی استفاده آن در ویدیو تبلیغاتی کاربرد دارد، ایده و طرح نهایی با حرف پیاده سازی می شود .

تایپوگرافی و طراحی لوگو :

زمانی که شما برای طراحی لوگو کسب و کارتون از هنر تایپوگرافی استفاده می کنید ، با موضوع جدیدی به نام لوگو تایپ آشنا می شوید ، لوگوتایپ یکی از جذابترین و تخصصی ترین سرشاخه های طراحی گرافیک به شمار می آید ، طراحی لوگوتایپ نیازمند مهارت و خلاقیت فراوان است  .

5 مرحله برای شروع به کار طراحی با موشن گرافی
بیشتر بخوانید

چندین نمونه از لوگو تایپ ها را برای شما قراردادیم تا درک بهتری نسبت به موضوع لوگو تایپ پیدا کنید .

تایپوگرافی

تایپوگرافی :

شما می توانید از لوگوتایپ برای یک برند و نام تجاری ، موسسات فرهنگی ، شرکت های خصوصی ، عنوان جشنواره و همایش و … استفاده کنید ، ناگفته نماند انتخاب لوگو باید ارتباط با موضوع کاری شما داشته باشد ، مثلا رستوران هستید از قاشق چنگال ، کلاه سرآشپز ، سیخ کباب و … استفاده کند. سعی کنید برای لوگوتایپ با افراد باتجربه و حرفه ی این کار مشورت کنید.

ایدهای لوگو تایپ :

برای سفارش و طراحی لوگوتایپ می توان از ایده و نظرات مختلفی استفاده کرد ، برای مثال گروه هنری پلاسینگ چند مورد را مطرح می کند :

  1. استفاد از نام کامل موسسه
  2. استفاده از حروف اول مجموعه که مونوگرام نام دارد
  3. ترکیبی از حروف و اعداد
  4. ترکیب اسم و استفاده از المان های آن کسب و کار

امیدواریم از این مقاله بهره کافی را برده باشید ، لطفا برای بهبود کیفیت مقالات و نوشته های بعدی لطفا دیدگاه و نظرات خود را برای ما ارسال کنید .

No Comments

پیام بگذارید

سوالی دارید ؟

021-71053977

تلگرامواتساپ
021-71053977 مشاوره رایگان